Problemi sa spavanjem - Očna poliklinika Medić Jukić

Problemi sa spavanjem i zdravlje očiju

Bolujete li od opstruktivne apneje za vrijeme spavanja? Ako je tako, vjerojatno znate da ako se ne liječite, možete oboljeti od ozbiljnih zdravstvenih problema poput visokog krvnog tlaka, srčanog i moždanog udara.

Također, ovaj opasni poremećaj spavanja također može dovesti do gubitka vida zbog glaukoma!

Opstruktivna apneja je stanje u kojem se mišići u vašim dišnim putevima opuste tijekom sna, čime vam onemogućuju disanje. Možete prestati disati čak dvije minute. Simptomi opstruktivne apneje uključuju glasno hrkanje, hvatanje zraka tijekom spavanja, osjećaj pospanosti tijekom dana i buđenje s glavoboljom.

Glaukom je bolest koja zahvaća vidni živac oka. Nazivaju ga tihim kradljivcem vida jer isprva ne primjećujete nikakve simptome. Kako se vidni živac oštećProblemi sa spavanjem 01 - Očna poliklinika Medić Jukićuje, vid se postupno nepovratno gubi.

Studije pokazuju da ljudi koji pate od opstruktivne apneje imaju veću vjerojatnost da će razviti glaukom nego oni koji nemaju ovaj problem spavanja. Međutim, nije u potpunosti shvaćeno kako su te dvije bolesti povezane.

Istraživači proučavaju što se događa s očima tijekom epizoda apneje tako što pacijenti nose posebne kontaktne leće dok spavaju. Leće otkrivaju promjene tlaka unutar oka (koji se naziva intraokularni tlak ili IOP). Oštećenje vidnog živca uzrokovano glaukomom često je povezano s očnim tlakom koji je viši od normalnog.

Istraživači su očekivali da će se kod opstruktivne apneje IOP povećati jer za vrijeme istog pritisak u prsima raste. Međutim, to nije bio slučaj. Zapravo, IOP je pao tijekom epizoda opstruktivne apneje što je dovelo do zaključka da neki oblici glaukoma mogu nastati zbog nedostatka kisika u krvi.

Kako studije otkrivaju sve više informacija o tome što se događa s očima tijekom spavanja, oftalmolozi se nadaju da ćemo vidjeti nove tretmane za glaukom i druge očne bolesti povezane s opstruktivnom apnejom.

Očni tlak—koji se naziva i intraokularni tlak ili IOP—mjera je tlaka tekućine unutar oka. Njegovo mjerenje je kao mjerenje krvnog tlaka.

Oko ima želatinoznu tvar koja se zove staklasto tijelo i ispunjava veći dio stražnjeg dijela oka. Prisutna je i vodenasta tekućina koja se naziva očna vodica. Velik dio očne vodice nalazi se u prednjem dijelu oka, iza rožnice i ispred šarenice.

U zdravom oku, mala količina nove očne vodice uvijek ulazi u oko, dok jednaka količina otječe. Većina očne vodice teče iz oka kroz drenažni kut, ispred šarenice. Ovaj jednak protok održava stabilan tlak.

Što je normalan očni tlak?

Očni tlak mjeri se u milimetrima živinog stupca, poput načina na koji termometar mjeri temperaturu pomoću žive. Obično se smatra da je normalan očni tlak između 10 i 20 milimetara žive (mmHg). Prenizak ili previsok očni tlak može oštetiti vaš vid.

Povišeni očni tlak bez drugih simptoma je očna hipertenzija. Neki ljudi mogu imati viši očni tlak bez oštećenja. Drugi ljudi mogu izgubiti vid čak i ako je tlak u normalnom rasponu.

Kad netko ima glaukom, očni tlak oštećuje vidni živac. Ovo oštećenje trajno smanjuje vid. Ako se glaukom ne liječi, može dovesti do potpunog sljepila.

Koji je glavni uzrok glaukoma?

Vaše oko neprestano stvara očnu vodicu. Kako nova vodica ulazi u vaše oko, ista bi količina trebala otjecati. Tekućina otječe kroz područje koje se naziva drenažni kut. Ovaj proces održava tlak u oku (koji se naziva intraokularni tlak ili IOP) stabilnim. Ali ako drenažni kut ne radi ispravno, nakuplja se tekućina. Tlak unutar oka raste, oštećujući vidni živac.

Vidni živac sastoji se od više milijuna sićušnih živčanih vlakana. To je kao električni kabel sastavljen od mnogo malih žica. Kako ta živčana vlakna odumiru, razvit ćete slijepe točke u vidnom polju. Možda nećete primijetiti ove slijepe pjege sve dok većina vaših optičkih živčanih vlakana ne umre. Ako sva vlakna umru, oslijepit ćete.

Glaukom otvorenog kuta

Ovo je najčešći tip glaukoma. Događa se postupno, gdje oko ne ispušta tekućinu dobro kako bi trebalo (poput začepljenog odvoda). Kao rezultat toga, očni tlak raste i počinje oštećivati ​​vidni živac. Ova vrsta glaukoma je bezbolna i u početku ne uzrokuje promjene vida.

Neki ljudi mogu imati optičke živce koji su osjetljivi na normalan očni tlak. To znači da je njihov rizik od dobivanja glaukoma veći od normalnog. Redoviti pregledi očiju važni su za pronalaženje ranih znakova oštećenja vidnog živca.

Glaukom zatvorenog kuta (također se naziva “glaukom uskog kuta”)

Ovaj tip se događa kada je nečija šarenica vrlo blizu drenažnog kuta u oku. Šarenica može blokirati drenažni kut. Možete to zamisliti kao komad papira koji klizi preko odvoda sudopera. Kada se kut drenaže potpuno blokira, očni tlak raste vrlo brzo. To se naziva akutni napad glaukoma. To je prava hitna očna situacija i trebali biste odmah nazvati svog oftalmologa ili biste mogli oslijepiti.

Ovo su znakovi akutnog napadaja glaukoma zatvorenog kuta: Problemi sa spavanjem 02 - Očna poliklinika Medić Jukić

• Vaš vid je odjednom zamagljen
  • Imate jaku bol u očima
  • Imate glavobolju
  • Osjećate mučninu u želucu
  • Povraćate

Vidite prstenove ili aureole duginih boja oko svjetala: mnogi ljudi s glaukomom zatvorenog kuta razvijaju ga polako. To se naziva kronični glaukom zatvorenog kuta. U početku nema simptoma, tako da ne znaju da ga imaju sve dok oštećenje nije ozbiljno ili dok ne dožive napad.

Glaukom zatvorenog kuta može uzrokovati sljepoću ako se ne liječi odmah!

Ne zaboravite – organizam je povezan i čim jedan dio ne funkcionira kako bi trebao – utječe i na sve druge organe. Upravo je zato iznimno važno svakom problemu pristupiti sistematski i posvetiti se njegovom rješavanju.

OSTALE OBJAVE

Plavo svjetlo - Očna poliklinika Medić Jukić

Plavo svjetlo

Naočale za koje se tvrdi da filtriraju plavu svjetlost s računala, pametnih telefona i tableta postaju sve popularnije. Oglasi za