Kako spriječiti glaukom - Očna poliklinika Medić Jukić

10 Stvari koje trebate učiniti kako biste spriječili gubitak vida zbog glaukoma

Glaukom polako oštećuje vidni živac, važnu vezu između oka i mozga. Osobe s glaukomom često tek nakon što izgube vid, primijete da imaju probleme s očima.

Najčešći tip glaukoma naziva se primarni glaukom otvorenog kuta (POAG). To je bolest kod koje tekućina iz oka ne otječe pravilno. Tlak unutar oka raste i oštećuje vidni živac. Glaukom obično najprije uništava bočni (periferni) vid, zbog čega često dugo ostaje nedijagnosticiran.

Nažalost, ne može se vratiti vid koji se izgubi zbog glaukoma. Međutim, postoje načini za sprječavanje teškog gubitka vida ili sljepoće uzrokovane glaukomom.

Savjet: Redoviti oftalmološki pregledi igraju veliku ulogu u očuvanju vida i jedini su način da se glaukom dijagnosticira na vrijeme!

1. Uhvatite ovog tihog kradljivca vida prije nego što izgubite vid

Ako ste u opasnosti za glaukom zbog pozitivne obiteljske anamneze, trebali biste redovito posjećivati ​​svog oftalmologa radi pregleda očiju i mjerenja očnog tlaka. Na taj način možete otkriti bolest u ranoj fazi, a zatim je kontrolirati i liječiti. Važno je uzimati lijekove za glaukom točno onako kako vam je liječnik propisao.

2. Uzimate steroidne lijekove? Razgovarajte sa svojim oftalmologom

Uzimanje kortikosteroida u dužim vremenskim periodima, ili u visokim dozama može povisiti vaš očni tlak, osobito ako već bolujete od glaukoma. Uvijek recite svom oftalmologu ako uzimate bilo koju vrstu kortikosteroida.

3. Jedite dobro da biste dobro vidjeli

Jedite puno voća i povrća, svaki dan. Sadrže vitamine i minerale koji štite vaše tijelo i oči.

4. Vježbajte… ali pažljivo

Kako spriječiti glaukom 01 - Očna poliklinika Medić Jukić
Intenzivna tjelovježba koja vam ubrzava otkucaje srca također može povisiti vaš očni tlak. Ali brzo hodanje i redovita tjelovježba umjerenim tempom mogu smanjiti očni tlak i poboljšati vaše cjelokupno zdravlje. Ako dižete teške utege, neka vam kvalificirani trener pokaže kako pravilno disati tijekom ove vježbe.

5. Zaštitite oči od ozljeda

Očne ozljede mogu dovesti do glaukoma. Uvijek nosite zaštitne naočale tijekom bavljenja sportom ili bilo kakvog posla u kući ili u vašem dvorištu.

6. Izbjegavajte položaje s glavom prema dolje

Ako imate glaukom ili imate visok rizik od bolesti, ne stavljajte glavu ispod srca dulje vrijeme.

Položaji s glavom prema dolje mogu znatno povećati vaš očni tlak. Neki ljudi s teškim glaukomom možda će morati izbjegavati određene položaje ako vježbaju jogu.

Pitajte svog liječnika trebate li izbjegavati položaj glave prema dolje u svojoj rutini vježbanja.

7. Spavajte u pravilnom položaju

Ako imate glaukom, izbjegavajte spavanje s okom na jastuku ili na ruci. Ljudi koji imaju opstruktivnu apneju za vrijeme spavanja također su izloženi riziku od glaukoma. Ako jako hrčete ili prestanete disati tijekom noći, testirajte se da isključite opstruktivnu apneju.

8. Zaštitite oči od sunčeve svjetlosti

Postoje neki dokazi da sunčeve UV zrake mogu izazvati neku vrstu glaukoma. Nosite kvalitetne polarizirane sunčane naočale i šešir kada boravite vani.

9. Održavajte usta čistima

Nedavna istraživanja povezuju bolesti desni s oštećenjem vidnog živca kod glaukoma. Četkajte i čistite zube koncem svaki dan i redovito posjećujte svog stomatologa.

10. Recite svom oftalmologu o svom lijeku za krvni tlak

Ako vam krvni tlak padne prenisko tijekom spavanja, to može pogoršati oštećenje glaukomom. Ako noću uzimate lijek za krvni tlak ili ako imate simptome niskog krvnog tlaka (poput vrtoglavice), obavijestite o tome svog oftalmologa. O tome mogu razgovarati s vašim liječnikom primarne zdravstvene zaštite. Nemojte sami mijenjati lijekove za krvni tlak.

OSTALE OBJAVE

Plavo svjetlo - Očna poliklinika Medić Jukić

Plavo svjetlo

Naočale za koje se tvrdi da filtriraju plavu svjetlost s računala, pametnih telefona i tableta postaju sve popularnije. Oglasi za