Ulaskom u starije godine redoviti pregledi kod oftalmologa postaju još važniji za očuvanje vida.
Staračka dalekovidnost (prezbiopija) obično počinje u ranim 40-ima i u pravilu se povećava s godinama. Čak i ljudi koji dobro vide i koji nemaju pridružene očne bolesti često imaju promjene u kvaliteti vida. Na primjer, postupno može postati teže razlikovati predmet od njegove pozadine kada su iste boje (kao šalica bijele kave na bijelom stolu). To se zove gubitak “kontrastne osjetljivosti”.
Za starije osobe, sposobnost da dobro vide pri različitom osvjetljenju može se promijeniti. Kada prelazite s dobro osvijetljenog područja na ono sa slabim svjetlom (ili obrnuto), vašim očima će trebati više vremena da se prilagode i fokusiraju.
Problemi s prilagodbom na svjetlo i mrak mogu otežati vožnju, osobito noću, ili po kiši.
Za starije vozače preporučuju se sljedeće sigurnosne mjere:
● Vozite tijekom dana
● Smanjite brzinu
● Budite posebno oprezni na raskrižjima
Vjetrobransko staklo uvijek održavajte čistim i pazite da naočale nisu izgrebane ili prljave.
Važno je obaviti potpuni pregled očiju kod svog oftalmologa svake godine ili čak dva puta godišnje nakon 65. godine.
Održavanje redovitih pregleda vida omogućuje vašem oftalmologu da rano uoči probleme. Što se problem prije otkrije, veća je vjerojatnost da će liječenje biti uspješno.
Tijekom redovitih pregleda vida, vaš će oftalmolog provjeriti postoje li očne bolesti povezane sa starenjem, uključujući:
● senilna makularna degeneracija
● dijabetička retinopatija
● glaukom
● katarakta (mrena)
Zanimljiva činjenica: oftalmolozi pregledom vida mogu identificirati i druge zdravstvene probleme, poput dijabetesa ili moždanog udara.