Mali otvor unutar makule oka, dijela mrežnice koji je odgovoran za centralni vid naziva se ruptura makule.
Prilikom starenja, gel koji popunjava staklovinu oka se skvrčava i povlači od makule. Tada se makularno tkivo rasteže i stvara mali otvor koji se naziva ruptura. Ruptura makule je najčešće povezana sa starenjem i pojavljuje se kod osoba starijih od 60 godina.
Ako je ruptura makule dijagnosticirana u ranijoj fazi simptoma čak ne mora ni biti. Tek postupno vid postaje mutan i iskrivljen, a uz napredovanje bolesti može se pojaviti i crna točka koja ometa sposobnost gledanja na blizinu i daljinu. Javlja se smanjena sposobnost razlikovanja detalja pri gledanju na svim udaljenostima, ili izobličenost predmeta koji izgledaju kao da ih gledate kroz maglu.
Vitrektomija je najučinkovitija metoda rješavanja rupture makule. Princip liječenja je operacijsko uklanjanje dijela koji povlači makulu i na takav način je oslobodi trakcije. Nakon toga se ubrizgava mješavina plina i zraka u obliku mjehura. Mjehuri zraka vrše pritisak na rupturu makule i tako omogućuju zarastanje.
Ovaj operacijski postupak neophodan je kako bi se postigao najbolji mogući rezultat pri rješavanju puknuća makule. Ruptura polako zarasta, a plin i zrak nestaju s vremenom. Nakon operacije vid se s vremenom vraća, a brzina vraćanja vida ovisi i o tome kolika je bila ruptura i u kojoj fazi je dijagnosticirana.
Iznimno su važni redoviti oftalmološki pregledi jer osobe koje su imale rupturu na jednom oku imaju veće šanse za rupturu na drugom oku.
Otkrijte problem na vrijeme i spriječite oštećenja na oku!
