Usporedba: Jedno oko smo operirali u državnoj bolnici, a drugo u privatnoj poliklinici

Sinjanka Ivanka Jakšić i Šibenčanin Ante Erceg jedno su oko operirali u splitskoj bolnici, a drugo u privatnoj poliklinici.

Pitali smo ih kakva iskustva nose iz ove dvije ustanove u kojima su obavili isti zahvat – operaciju očne mrene. Otkrili su nam koliko su čekali do prvog pregleda, te kasnije do operacije, opisali su nam boravak u ustanovi nakon operativnog zahvata, tijek kontrole, a nisu nam krili ni troškove ovih zahvata.

Vitalna 80-godišnjakinja iz Sinja je čekala na red u splitskoj bolnici šest mjeseci.

– I tada sam “upala” jer je jedna pacijentica odustala, pa su mene pozvali umjesto nje. U privatnoj poliklinici su mi nakon prvog poziva brzo zakazali pregled i dogovorili termin. Ne znam je li prošlo desetak dana – prisjetila se Jakšić.

Posebno je željela naglasiti da je operirana koncem travnja, a da već šije, čita, gleda televiziju i obavlja druge kućne radosti.

– Nakon što sam obavila sve potrebne preglede, došla sam na operaciju u polikliniku ujutro i nakon operacije sam išla kući. Sutra sam došla na pregled, pa opet za tjedan dana. S druge strane, u splitskoj bolnici sam ležala tri dana, i to na petom ležaju u sobi. Mada, moram reći kako nemam riječi zamjerke osoblju bolnice – kazala je.

Dodala je da joj je žao što je prvi put išla u javnu bolnicu. Nije htjela, ali su je, kaže, nagovorili. Zato je drugi put bila odlučna i povjerila se privatnoj poliklinici.

– Platila sam devet i pol tisuća kuna, ali ne žalim – zaključila je Jakšić.

Tri godine mlađi Šibenčanin Ante Erceg je čekao operaciju u državnoj bolnici nešto više od mjesec dana.

– Prst sudbine se umiješao, moja je rođakinja odustala, pa sam uspio dobiti njen termin. Koliko čujem, zna se čekati i do šest mjeseci – kazao je.

Na red kod “privatnika” došao je, kako kaže, vrlo brzo, nakon dva pregleda.
Obavio je potrebne predoperativne kontrole u Šibeniku (provjere krvi, tlaka…), te je s nalazima stigao u privatnu polikliniku.

– Nakon što su utvrdili da su nalazi zadovoljavajući, zakazali su mi termin i operiran sam. Isti dan operiran i pušten kući! Kod prve operacije sam u splitskoj bolnici proveo dva dana i dvije noći. Eto i ministru zdravlja poruka kako može uštedjeti, očna mrena može se ukloniti ambulantno – poručio je Erceg.

Spomenuo je i obveznu kontrolu u poliklinici dan nakon operacije, a u državnoj bolnici prvi je pregled, kazao je, nakon tjedan dana. Uslugu je platio devet tisuća kuna.

Spomenimo na kraju da su pacijenti u ovom usporednom testu državne i privatne usluge, kao potonju odabrali Očnu polikliniku Medić, Jukić.

ŽIVANA ŠUŠAK ŽIVKOVIĆ

portal Dalmacija News